Další sobota za mnou...
Na doporučení Lary jsem se rozhodla navštívit malé městečko Killaloe, rozkládající se na břehu jezera Lough Derg, v místě, kde z něj vytéká řeka Shannon...
Jela jsem opět prvním autobusem z Ennis a mým prvním zážitkem a poznatkem byla neuvěřitelná ochota irských řidičů, kteří si mě předávali jako v rukavičkách s jediným cílem - abych se dostala tam, kam potřebuji. Dokonce speciálně kvůli mě měnil jeden z autobusů trasu, aby mě vyzvedl na autobusovém nádraží. Ještě stále navyklá na obhrublost řidičů českých, jsem to absolutně nechápala a nestačila se divit. Díky tomu jsem se dostala do Killaloe jen s jedním přestupem a ještě asi o hodinu dřív než jsem původně předpokládala.
Killaloe spojuje protilehlé břehy řeky Shannon kamenným mostem. Řeka Shannon tu tvoří hranici mezi hrabstvími Clare a Tipperary a zároveň mezi městy Killaloe a Ballina. Na doporučení řidiče jsem nejprve navštívila jednu z kaváren, kde jsem posnídala a teprve poté jsem se vydala k hliněné pevnosti Béal Boru, jenž se nachází cca 2 km severně od města. Ve skutečnosti je to takový důlek v zemi, jako stvořený na hraní kuliček pro obry. I když na pohled tu nic moc zajímavého není, je to významné archeologické naleziště a historicky významné místo. Pevnost, která tu dříve stávala, hlídala a kontrolovala všechny lodě, které směřovaly po řece Shannon směrem k moři.
Když jsem se vrátila zpět do města, byla už otevřená turistická kancelář i přilehlé středisko Brian Ború Heritage Centre. Brian Ború byl významný irský král, jenž se v 11. stol. vyznamenal v boji proti vikingům...
Ještě zbývalo navštívit katedrálu a oratorium sv. Flannana. Oratoritum se nachází na hřbitově u katedrály. Dveře do katedrály mi však nešly otevřít. Jak jsem tam s nimi tak bojovala, slitoval se nade mnou prodavač z obchodu přes ulici a pomohl mi dostat se dovnitř ;). V katedrále je umístěný tzv. Thorgrim Stone, popsaný jak runami tak ogamem (staré keltské písmo), High Cross (vysoký kříž), stará křtitelnice a původní románský vchod do kostela, který stál dříve na místě katedrály - byl zachován v rámci katedrály.
Protože jsem ještě měla asi hodinu čas, prošla jsem několik uliček a zašla do druhé kavárny na polévku z rajčat, jablek a celeru (irské polévky jsou skutečně delikátní - prostě mňamka).
Na zpáteční cestě do Ennis jsem tentokrát nevynechala návštěvu města Limerick, ve kterém jsem na svých cestách, již mnohokrát přestupovala. Nejprve jsem navštívila hrad krále Jendy (King John´s Castle), který hrál ve středověku důležitou roli v bojích mezi Iry + Francouzy proti Angličanům + Holanďanům (doufám, že moc nekecám). V rychlosti jsem ještě navštívila nedalekou katedrálu sv. Marie, pořídila pár fotek a zamířila do centra... Oproti Killaloe byl Limerick plný spěchajících lidí a tak mě brzy omrzelo motat se v davu. Našla jsem tedy moje známé autobusové nádraží a vrátila se do Ennis.
Ještě se s vámi podělím o video, které jsem pořídila v Killaloe... Kdybyste náhodou někdo věděl, jak se "to" jmenuje, napište mi ;)
Fotky zde.
7 komentářů:
Má Limerick co dělat s limerikem - jako tou básnickou formou?
Ahoj Zuzko, tak mi z Bergenu tipujeme ptaka na potapku :) Helča
Nějaká ta souvislost by se tu našla ;): "The origin of the actual name limerick for this type of poem is obscure. Its usage was first documented in England in 1898 (New English Dictionary) and in America in 1902. It is generally taken to be a reference to the County of Limerick in Ireland (particularly the Maigue Poets), and may derive from an earlier form of nonsense verse parlour game which traditionally included a refrain that ended "Come all the way up to Limerick?" (referring to Limerick, Ireland)." (Wikipedia)
Díky Helčo, já ji ještě nikdy neviděla naživo ;)
Áha!
Tatínek tvrdí, že je to potápka roháč.
Sheriam
wow, to je úplnej superpták!
Okomentovat